Tvárný beton boduje napříč styly

Dlažby
Beton je díky své tvárnosti jedním z nejzajímavějších materiálů vůbec. To dokazuje i nabídka betonových komponentů pro exteriérové použití ať už v soukromém či veřejném sektoru.
5. 5. 2021 3 minuty čtení

Vzhledem k nestálému charakteru počasí s výraznými výkyvy teplot, patří beton v našich zeměpisných šířkách k vhodnému materiálu pro exteriérové použití. V odolnosti, trvanlivosti, variabilitě, nepřeberných vzhledových možnostech a ceně předčí mnohé jiné materiály vhodné k dlouhodobému vystavování našim klimatickým podmínkám. Beton je navíc čistě přírodním materiálem, jehož střídmé a uvážlivé použití zajišťuje bezpečný pohyb a zpříjemňuje pobyt na zahradách a veřejných prostranstvích již po generace.

 

Historická dlažba má svá pravidla

Rekonstrukce a úprava pozemků kolem venkovských chalup nebo historických usedlostí vyžaduje zvláštní péči. Při úpravách exteriéru je možné vybírat z celé škály tradičních historických dlažeb a tvárnic napodobující dříve hojně využívaný méně či více opracovaný kámen. Například dlažba HISTORIK výrobce PRESBETON díky otlučenému vzhledu připomíná staré dlažební kameny a hodí se tak k vydláždění příjezdových cest a dvorků starých chalup. Další dlažbou, která věrně připomíná historické dlažební kamenné kostky, je dlažba KOBE, která je pro snazší pokládku uložena na nosném roštu o velikosti 590 mm x 400 mm x40 mm. Pro tvorbu nepravidelných tvarů stačí nepotřebné kameny z nosného roštu odštípnout.

 

Dřevo nebo beton?

Beton ale umí dokonale imitovat nejen kámen, ale i velmi oblíbené dřevo a další materiály. PRESBETON nabízí v tomto dekoru ucelený systém, z kterého lze navrhnout celou zahradu. Systém BARK je možné použít na tvorbu cestiček z nášlapných kamenů věrně imitujících kulatinu, případně vytvořit cestičku z betonových „pražců“. Další prvky je možné požít na tvorbu zídek, schodů a teras, které mohou být doplněny květináči ve stejném stylu. Systém BARK patří do kategorie produktů NATURAL, které se vyrábí většinou na zakázku litím betonové směsi do forem. Tato technologie s velkým podílem ruční práce umožňuje vyrobit exkluzivní dlažby s příjemným povrchem, přirozenými barvami a strukturou.

 

Jednoduché linie pohledového betonu

Moderní minimalismus ideálně doplní světlé odstíny s hladkou strukturou? Velmi trendy jsou velkoformátové dlažby. Působí totiž luxusně, sjednocují prostor a opticky ho zvětší. Své uplatnění tak nachází jak ve stísněných prostorech, tak tam, kde je žádoucí velikost vyskládané plochy naopak podtrhnout. Společnost PRESBETON, nabízí celou řadu velkoplošných dlažeb splňující nejpřísnější estetická i kvalitativní kritéria, včetně těch pro maximální zatížení. Top dlažbou je jednoznačně velkoformátová dlažba MONUME XL, která je využívána na příjezdové cesty, ale i na zpevněné plochy kolem bazénů, kde zákazníci ocení vynikající protiskluzové vlastnosti a atraktivní vzhled. Na zahradách se však uplatní i subtilnější varianty. Například dlažba ALMA se hodí zejména na vydláždění cest a chodníčků nebo zahradních teras. Kromě populární bílé varianty můžete vybírat i z teplých žlutých nebo terakotových melírů. Terasy a balkony můžete doladit horkou novinkou v podobě tenkostěnných betonových květináčů LITE CUBE nebo BLOCK, které můžete použít i na střešní terasy či balkony, které nejsou projektovány na vysoké zatížení.