Tipy na výběr venkovní betonové dlažby

Dlažby
Zpevněné plochy patří k udržované zahradě stejně jako pěstěná zeleň. Pohodlný vjezd do garáže, cesty pro bezpečný pohyb kolem domu, řešení terasy, zde všude se vám bude hodit kvalitní betonové dláždění. Při výběru dlažby pro venkovní použití je důležité sáhnout po mrazuvzdorné variantě. Jsou zde však další aspekty, které je nutné vzít v potaz.
1. 6. 2021 4 minuty čtení

Dlažba snese různou zátěž

Prvním kritériem, kterým byste se měli řídit, je to, jak bude dlažba zatěžována. Pokud se jedná například o cestičku v zahradě nebo jiné výhradně pochozí plochy, můžete vybírat z betonové dlažby o tloušťce 33 – 50 mm. Řádově silnější dlažba o tloušťce 60 -70 mm může být použita i na místa s lehkým pojezdem automobilů, jako je příjezdová cesta do garáže nebo venkovní parkovací místo na vlastním pozemku. Dlažby o vyšších tloušťkách jsou určeny pro pojezd nákladních automobilů nebo pro místa s větším provozem. Je fakt, že ani namáhané plochy nemusí být vyskládány nejběžnější zámkovou dlažbou. I mezi dlažbou o vyšší výšce najdeme velmi moderní zpracování včetně stylových velkoformátových typů. Pravděpodobně nejimpozantnějším zástupcem mezi zátěžovými betonovými dlažbami je produkt MONUME XL , který snese i při rozměru 1 m x 1 m opravdu vše. Výběr vhodné dlažby zabrání případným reklamacím nebo zbytečnému plýtvání materiálem, který musí být vynaložen na výrobu silnějších dlažeb. Samozřejmostí, kterou je však nutné připomínat, je precizní pokládka na řádně zhutnělý podklad složený z předepsaných vrstev, který zamezí sklesnutí dlažby a tvorbě prohlubní, kde by se trvaleji držela voda, jejíž dlouhodobé působení může dlažbu poškodit.

Foto: Velkoformátová dlažba MONUME XL se hodí na příjezdové cesty a jiné plochy s vysokým zatížením. Zároveň neztrácí nic na eleganci a stylu.

Kvalita povrchu usnadní čištění

Kromě zatížení je dobré zvážit, jaké znečištění dlažba snese. Pokud nám záleží na vzhledu dlažby i za pár let, je dobré se u výrobce informovat, jaký typ ochrany či impregnace daná dlažba má. Opět zde platí, že každý má individuální požadavky. Ten kdo celé léto griluje na zahradě, ocení jistě takovou dlažbu, ze které stačí kapající omastek či rozlité víno snadno setřít bez toho, aniž by nečistota dlažbu poškodila. Například česká firma PRESBETON nabízí všechny své dlažby se základním typem vnitřní ochrany Protect System IN. Některé dlažby jsou ale nabízeny i v lepších úpravách. Nejušlechtilejší povrchová úprava Perfect Clean TOP spočívá v nanesení speciální kompozitní látky na betonový povrch vytvrzené zářením a vysokou teplotou. Kromě snadného čištěni i velmi odolných nečistot propůjčuje povrchová úprava PCT dlažbě na omak příjemný sametový povrch. Takovým typem dlažby je například univerzální dlažba ALMA v 8 atraktivních barevných variantách a 4 formátech včetně velkoformátu 800 x 800 mm.

Foto: Dlažba ALMA je díky ušlechtilé povrchové úpravě PCT a snadnému čištění vyhledávaným povrchem na zahradní terasy.

Dlažba, která ladí s charakterem stavby

Nakonec je při výběru rozhodující zejména to, co se vám líbí. A zde vám výrobci betonových produktů rozhodně vyjdou vstříc širokou nabídkou nejrůznějších stylů. Beton totiž umí dokonale reprezentovat nejen sebe, ale umí i imitovat kámen, velmi oblíbené dřevo nebo další materiály o čem vás snadno přesvědčíme ve fotogalerii.